[VIDEO] “Frigiderul” Cavaleria a terminat pe podium, după prima etapă

A terminat prima etapă din Campionatul Național de Viteză în Coastă cu trei podiumuri. Primul loc la debutanți, locul trei la grupa N1 și locul trei la echipe, cu Yacco Racing. E debutul la care visează orice pilot, însă sezonul e abia la început. Mai avem încă șapte etape de parcurs cu “frigiderul” galben și credem că nu a fost doar o întâmplare succesul de acum două săptămâni.

Suzuki Ignis Sport a fost mașina de rezervă. Nu ne așteptam la vreun loc fruntaș cu ea, dar a fost mai bună decât speram. Pe lângă multe emoții, sâmbătă au fost dueluri interesante, iar Marian a simțit din plin ce înseamnă motorsport. Emoții, concentrare, strategie dar și prietenii noi legate.

Duminică a plouat, iar după prima urcare oficială avea deja cinci secunde avantaj față de locul doi, singurul lucru pe care trebuia să-l facă la următoarea urcare era… să nu greșească. Și nu a greșit. A ajuns cu mașina întreagă sus, după cele zece urcări contra-cronometru.

Pe lângă mașina noastră, Dacia Logan STCC a lui Costi Stratnic a făcut senzație. Bolidul cu motor central, de 3,5 litri, V6, a obținut locul 1 la GT. Dode ne-a ajutat cu sfaturi demne de luat în seamă: fiecare urcare să fie ”piano”. Calm și calculat. El a reușit locul trei la H3.

Bulgaru'…face senzație la postul 8 ???

Posted by Ștefan Lăcătușu on 30 Aprilie 2017

Mari Nica, pilotul de pe BMW Seria 135d, a ieșit din păcate în decor, la primul antrenament cronometrat. Deși dauna nu a fost mare, nu a avut cum să repare mașina până la manșele de duminică. Lyuben Kamenov a luat locul doi în clasamentul general, iar toate punctele cumulate ne-au adus locul trei la echipe.

Mai avem încă șapte etape de parcurs și anunțăm, de pe acum, că de la următoarea etapă Marian va trece la volanul unui Citroen C2 R2. O rachetă cu vreo 180 CP și cutie secvențială. Vă las acum cu video-ul nostru, așa cum am trăit noi și Marian mai ales, prima etapă din CNVC.