100 Euro vs 2000 Euro – Ghidul Complet – LG UltraGear

Cum să-ți alegi monitorul de gaming ideal: Ghidul complet de la 100€ la 2000€

Ce au în comun un monitor de 700 de lei și unul de 7000 de lei? La prima vedere pe fișa tehnică, ambele promit HDR și un refresh rate ridicat. În realitate însă, experiența vizuală și performanța oferită sunt din lumi complet diferite.

Pentru că acest ghid este realizat cu sprijinul celor de la LG, voi lua ca repere principale modelele din gama lor UltraGear, însă toate sfaturile și principiile de mai jos sunt 100% universale și te vor ajuta să faci alegerea corectă indiferent de producător. Înainte să apeși butonul de cumpărare, parcurge acest checklist simplu pentru a evita orice bătăi de cap ulterioare.

Checklist-ul cumpărătorului: Ce trebuie să știi înainte de achiziție

1. Ce placă video ai în PC?

Un monitor cu rezoluție 4K sau 5K are nevoie de resurse grafice serioase. Degeaba cumperi un ecran de 150 Hz sau mai mult dacă placa ta video abia poate randa 60 de cadre pe secundă în jocurile tale preferate.

Porneste jocul la rezoluția maximă pe care o suportă placa ta grafică și observă câte FPS-uri obții. Dacă placa ta menține constant 150 FPS la rezoluție 1440p, atunci un monitor de 150 Hz la această rezoluție va fi alegerea optimă.

2. Ce gen de jocuri preferi?

  • Shootere competitive (eSports): Ai nevoie de mișcare extrem de fluidă și latență minimă. Te vei orienta spre un refresh rate mare — 165Hz, 240Hz, 330Hz sau chiar mai mult, prioritizând viteza în defavoarea rezoluției.

  • Jocuri de aventură / Story-driven (ex: Ghost of Tsushima): Nu ai nevoie de un frame rate uriaș. Un monitor cu rezoluție mare, culori spectaculoase și o rată de împrospătare de 144Hz–165Hz îți va oferi cea mai imersivă experiență.

3. Cât de adânc este biroul tău?

Ecranele mari și curbate (cum este un ultrawide de 45 inch) schimbă complet ergonomia spațiului. Un ecran cu o curbură accentuată de 800R aduce marginile imaginii direct în vederea ta periferică, dar necesită adâncime pe birou.

Notă despre curbură: Cu cât cifra R este mai mare (de exemplu 1500R față de 800R), cu atât curbura ecranului este mai subtilă.

Dacă spațiul este restrâns sau dacă folosești monitoare grele, este recomandat să investești într-un braț metalic articulat fixat de birou pentru a reduce tremurul (wobble-ul) și a elibera spațiu pentru tastatură și periferice.

4. Condițiile de lumină din cameră

Dacă lucrezi sau te joci într-o cameră foarte luminoasă, cu geamuri neobturate sau surse de lumină poziționate direct spre ecran, un panou cu finisaj mat va dispersa reflexiile. Dacă însă te joci într-un mediu întunecat sau cu lumină ambientală controlată, un finisaj lucios va oferi culori mai vibrante și un contrast perceput mai puternic.

5. Folosești monitorul și pentru muncă?

Monitoarele de gaming sunt optimizate pentru dinamică și fluiditate. Dacă citești sau editezi mult text, fii atent la claritatea afișării literelor (densitatea de pixeli / DPI). Un ecran de 27 inch cu rezoluție 4K oferă o densitate ridicată de pixeli, făcând textul crisp și ușor de citit, fără efectul de margini blurry.

6. Conectivitate și porturi

  • Console (PS5 / Xbox Series X): Un port HDMI 2.1 este esențial pentru a permite semnal 4K la 120Hz.

  • PC Gaming: DisplayPort rămâne conexiunea de bază pentru rată de împrospătare maximă.

  • Laptop: Un port USB-C cu Power Delivery (65W – 90W+) permite alimentarea laptopului și transmiterea semnalului video printr-un singur cablu.

Panouri, HDR și sincronizare grafică

Tipurile de panouri

  • IPS: Cea mai răspândită tehnologie. Oferă unghiuri bune de vizualizare și culori naturale, fiind disponibilă pe o gamă largă de prețuri.

  • VA: Oferă un contrast nativ superior față de IPS și timpi buni de răspuns, fiind foarte populare în zona de gaming competitiv accesibil.

  • OLED & Mini-LED: Vârful de gamă. OLED-ul oferă negru absolut, contrast infinit și latență instanțiată aproape la zero.

Adevărul despre HDR

Notația HDR10 pe modelele entry-level este mai degrabă o specificație de marketing. Experiența reală de High Dynamic Range începe de la HDR 400 / HDR 600 și atinge nivelul maxim de profunzime (HDR 1000) pe panourile OLED sau Mini-LED.

Recomandări din gama LG UltraGear în funcție de buget

  1. Gama Entry-Level (~500 – 700 RON / ~100€):

    • Modele precum LG 24G411A sau 27G411A oferă panouri IPS Full HD, luminanță de 250 niți, compatibilitate AMD FreeSync / G-Sync și un refresh rate ridicat la un preț accesibil.

  2. Gama Mid-Range (~1000 RON / ~200€):

    • LG 27G610A: Panou IPS 27 inch, rezoluție 1440p (QHD), 200Hz, HDMI 2.1 și certificare DisplayHDR 400.

    • LG 32G600A: Panou VA de 31.5 inch, 1440p la 180Hz, ideal pentru contrast puternic în jocuri.

  3. Gama Premium / Enthusiast:

    • Monitoare cu panouri OLED precum LG 45GX950AB (5K2K ultrawide, rezoluție extremă și format imersiv) sau 39GX950B.

    • Modele de extremă viteză cu funcție Dual Mode (comutare instantă între rezoluție nativă 5K/4K și modul Full HD la 330Hz pentru shootere), sau chiar panouri OLED cu rate de împrospătare de 540Hz (cum este 27GX790B) și 1000Hz (25G590B).

Un sfat bonus pentru longevitate

Un monitor de calitate este o investiție pe termen lung, pe care mulți dintre noi o păstrează 7-10 ani. Pentru a-ți proteja monitorul și sistemul de potențiale daune provocate de șocurile de tensiune sau paderile bruște de curent, conectează echipamentele printr-un UPS. Această măsură simplă previne defectarea componentelor electronice sensibile.

Alegerea monitorului potrivit se reduce la echilibrul dintre placa video, jocurile pe care le joci și spațiul de care dispui. Identifică-ți prioritățile pe baza acestor pași și vei avea un setup pregătit pentru ani de zile.